obezite 3

Obeziteyi tetikleyen en önemli faktörlerden biri besin değeri düşük, kalorisi yüksek gıdalarla beslenmektir. Günlük hayatın curcunası ve yoğunluğu içerisinde hayatı hızlı yaşamak zorunda kalıyoruz dolayısıyla emek isteyen sağlıklı gıdalarla uğraşmak yerine hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanan yiyeceklerle besleniyoruz. Bu türden yiyecekler başta obezite olmak üzere birçok ciddi hastalığı da tetikleyebiliyor.  ”Gündüz çalışıyoruz, akşam eve yorgun argın geldiğinizde, onca işinizin arasına bir de uzun uzun yemek mi yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Öncelikle eziyet çekeceğiniz bir iş gibi düşünmeyin, değerinizin farkına varın. Kendiniz için verimli ve uzun vadede faydasını göreceğinizi düşündüğünüzde algınız değişecek, sağlıklı yiyecekler tüketmekten keyif alacaksınız.  Alıştığınız bir düzenden vazgeçmeniz başlarda zor olsa da olumlu telkinlerle, bir adım atabilirsiniz. Bugünden başlayarak kendinize sebze ağırlıklı, yağ oranı düşük bir öğün yaratabilirsiniz.  DEĞİŞİM İÇİN KENDİNİZE GÜVENİN!  Bütün bunları uygularken diyet ve yasak mantığıyla değil ”sevebilirim” mantığıyla yaklaşmalısınız. Şöyle düşünebilirsiniz, her gün dışardan yemek söylediğiniz monoton giden hayatınıza artık farklı bir renk katmış oluyorsunuz…

Sağlıklı yaşam derken sadece beslenme anlaşılmamalı, stres ve günlük hayatın sıkıntıları da bizi tüketime iten faktörlerdir. Kendinizi değerlendirin. Fiziksel ihtiyacınızdan fazlasını tüketmek istediğiniz zamanlarda hangi negatif duygular içerisindesiniz? Öfkeliyken mi daha çok tüketiyorsunuz yoksa stresliyken mi? Elbette stressiz bir hayat yok fakat onu doğru yöntemlerle kontrol edebileceğimizi unutmayalım. Kendimizi mutsuz hissettiğimiz zaman yerini fazla yemek yiyerek mutlu olduğumuzu düşünmek büyük yanılgıdır. Anlık mutluluklar uzun vadede geleceğinizi karartabilir, sizi depresyona sokabilir. Eğer kilolu bir bireyseniz ve nasıl olsa kiloluyum diye kendinizi yemek yiyerek avutuyorsanız bir kısır döngünün içindesiniz demektir. OBEZİTENİN BİR TUTSAKLIK ve BAĞIMLILIK olduğunu biliyorsunuz.

Belki de bunca zaman sağlıklı beslenme adına türlü diyet listelerini deneyip yine de kalıcı olarak kilo vermeyi başaramadınız ve zayıflama umudunuzu kaybettiniz. Sizin başarısızlığınız değil, yanlış yöntemlerden medet ummanızdan kaynaklı olduğunu ifade edelim. Şimdi, DÜŞTÜĞÜNÜZ YERDEN KALKIN ve ÇOK GÜÇLÜ BİR POTANSİYELİNİZ OLDUĞUNU HATIRLAYIN! Başaracaksınız çünkü OBEZİTE KADER DEĞİLDİR, emek vermemektir!

OMDER
OBEZİTE İLE MÜCADELE DERNEĞİ  / MAKALELER